• Nelča

Tvoreni rukama

Po ukončení studia VŠE v oboru bankovnictví a pojišťovnictví, vlastně už při studiu, jsem přišla na to, že nejraději mám, když můžu tvořit. Když mi něco vzniká pod rukama.


Když jsem začala plést čepice, někteří se mi (hezky) smáli, že jsem "tetka Nelča". Pak má ode mě velká banda přátel a teď už i ne přímo známých lidí parádní teplý kulich.


Když jsem začala šít, nebyla jsem schopná jet rovně a u toho hlídat, zda jsem si nepřišila ruce. Teď má Honzík velkou část oblečení z mé dílny, stejně tak vylétlo do světa mnoho dalších dětských oblečků, čepiček i plátěných tašek pro radost.


Když jsem začala stavět suchou zeď z kamení u nás u domečku, chodili na mě občas koukat, že to teda neví, snad to vydrží zimu, že prý to dělají kameníci. Zídka stále stojí, z ní trčí několik krásně se rozrůstajících netřesků, vedle ní kamenné schody i dlažba.


A tak dál...


Velký Honzík se dva týdny před smrtí učil plést. Prý aby mi mohl v zimě pomáhat s pletením čepic, než si splní sen a založí si kavárnu (v minulosti měl veterinární kliniku). Dodnes mám ten jeho malý upletený kousek schovaný ve své krabičce pokladů.


Dle mého se každý může naučit, co se mu zlíbí. Jen nečekat, že to všechno půjde hned. Pletení jsem musela pilovat, první pokus byl dost popletený. První ušité kousky nejsou zrovna na přehlídkové molo. Zeď jsem po začínala natřikrát a strávila u ní po kouskách celé loňské léto...


Přesto je tvoření rukama obrovská radost. Je to unikátní věc. Až se naše duše vydá zpět na vesmírnou pouť, moc tam toho už neuštrikuje. Když někde vidím něco pěkného, první úvaha je, zda bych si to zvládla vyrobit/ušít/ztlouct sama. Jen popustit uzdu fantazii, zasnít se, co bych se tak ráda ještě naučila. Je toho stále dost. A výsledky nejsou zdaleka dokonalé, ale to je to kouzlo.


Co tvoříte vy? Inspirace?


Krásné dny přeje Nelča


PS: vymýšlím, jak dát dohromady také svoje tvořící projekty, a to pletení: https://www.tvojecapka.cz/ a šití: https://www.facebook.com/groups/616376055217886/

PSS: foto - večerní chvilka kreslení a pokus o Květ Života
140 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše