• Nelča

Miluju tě i když pláčeš

"Maminko, říkali jsme si, že se obejmeme, když na sebe budeme naštvaný." připomínal mi tuhle Honzík naší domluvu.


Když mám chuť roztrhnout ho jako hada, je to ta chvíle, kdy je potřeba si opakovat, že ho miluju, že si věříme a že to spolu chceme zvládnout, i když jsme naštvaný. Že má důvod ke všemu, co dělá a že to, co dělá, je zkrátka jeho způsob vyjadřování. Danou situaci zatím neumí řešit jinak nebo z mého pohledu lépe.


Je totiž ukrutně snadný milovat ho, když je k zulíbání. Když je spokojenej, veselej, čerstvej, v dobrý náladě.


Někdy stačí malé pozastavení v napjaté chvíli a jsem schopná si uvědomit, že šílím z naprosto směšného důvodu.V tu chvíli přestanu chvíli vnímat sebe a že jsem jako ublížená a něco mi vadí. Vnímám tu malou velkou bytost před sebou, která má asi problém a já jsem tady ten člověk, kdo by mu mohl pomoct se v tom zorientovat a nebo ho podpořil v tom, aby situaci vyřešil sám.


Když byl maličkej, přesně si pamatuju, jak jsem mu jako miminku řekla - Miluju tě, i když brečíš. A pamatuju si, jak se mi ulevilo.


Je pravda, děti nám ty lekce dávkují postupně a postupně utahují a utahují. Když si myslím, že jsem jednu lekci od něj zvládla, okamžitě bystří a přichází lekce další, vyšší level. A tak zkrátka selháváme.


A teď ale co já? Je snadný samu sebe opečovávat, když jsem v pohodě. V dobré náladě, všechno mi jde a nervy jsou pružné a já plná pochopení. Ale mnohem větší výzva je, být k sobě milá a laskavá ve chvíli, kdy je všechno špatně. Když něco nezvládám. Udělat si pro sebe mikrochvilku. Jako bych tu Nelču vzala do náruče, pohladila po vlasech a řekla... Nelčo, netrap se, jsi stále skvělá a děláš jak umíš. Pojď si dát teplej čaj, tady se posaď, udělej si pohodlí a odpočívej.


Laskavost k druhým nám půjde mnohem lépe, až začneme být laskaví sami k sobě. Nepřijde vám to taky tak?


Krásné dny přeji.

Nelča


Foto @petrkotrlikphotography

212 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše