• Nelča

Láska a nesmrtelná duše, dvě konstanty, které mi dávají sílu...

Už asi třetí rok mám rozepsaný dokument v počítači... Jsou to texty, které mi nechal velký Honzík (manžel) s tím, že to třeba někdy vydám. Mám to velmi vážně v úmyslu. Teď v pondělí, když jsem vyzvedávala knížky Povídánky pod hrušní v tiskárně a dívala se na tu paletku plnu balíčků knížek, mi došlo, že to může být návykové. Dost mě to nakoplo...Ale zpět k těm textům... tahle knížka bude uplně jiná, než Povídánky. Je pro dospělé... velmi hluboká, opravdová, je o životě a ovšem, co k němu patří, bez obalu, prostě o takovém, jaký je a umí být. Jsem moc ráda, že jsem konečně do ní dozrála a že už vím, že na ní mám.


Budou tam texty z doby, kdy Honza zjistil, že má nádor v kosti, kdy mu amputovali nohu poprvé, další operace, pak podruhé.. jeho myšlenky, které mu někdy až pustošily mysl. Jeho radosti a naděje.


Dále texty, které psal mě, jako důvěrníkovi po tom, co jsme se seznámili, ale ještě nebyli pár (ani jsem netušila, že budeme). A pak si pomyslné pero převezmu já a budu pokračovat dobou, kdy jsme byli spolu a po jeho smrti. A moje myšlenky, dna i úžasné momenty, které znamenají život...


Ráda bych tu sdílela jeden kousek jeho textu, je vytržený z kontextu, ale nevadí to...


Honzík na cyklotour Na kole dětem 2012

"Láska a nesmrtelná duše, dvě konstanty, které mi dávají sílu brodit se naším světem a hledat svět reálný. Dodávají mi vůli odpoutat se od materiálních statků, které člověk má tendenci považovat za důležité a hledat štěstí. V době, kdy tyto řádky píšu, zažívám skutečně podařené období ve své hledačské kariéře. Jako když potápěč náhodně narazí při výpravě za mořskou faunou na nový druh či objeví korálový útes dosud neznámých tvarů. Nemůže si je přinést nad hladinu, neboť by ztratily svou podstatu, smysl a krásu, ale musí je obdivovat v jejich podvodním bohatém světě. Sledovat je ze vzdálenosti a jejich jedinečnost si uchovávat pouze v myšlenkách. Objevil jsem bohatství, které nelze zhmotnit, objevil jsem schopnost kriticky vnímat malicherné starosti svého okolí a nenechat si zanést svou duši banalitami. I když ve mě stále přetrvávají plané obavy a iracionální strachy, věřím, že nastoupenou cestou půjdu dál a nenechám se vychýlit slábnoucí mocí okolní virtuální reality."

Kéž je náš svět čím dál víc o-pravdový...


Krásné dny přeje

Nelča

472 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše