• Nelča

Co je to důvěra?

Co je to důvěra? Jak vznikne a proč ji můžeme ztratit? Je to vlastně stav, kdy my sami povolíme. Dovolíme si něco pustit, protože věříme, že to dobře dopadne samo. Nebo díky jiné osobě, pokud důvěřujeme někomu konkrétnímu.


Někomu můžeme důvěřovat okamžitě. Je to věc intuice, pocit, že se chápeme, vnímáme, máme stejné/podobné postoje.

U někoho si důvěru budujeme dlouhodobě.


A ať je to tak nebo tak, je zvláštní, jak ji můžeme rychle ztratit. Proč je to tak? Sama si tu otázku kladu... Jsem v situaci, kterou vlastně ne zcela chápu. Jak může naším světem otřást to, že někomu důvěřujeme a on udělá něco, co naší důvěrou zatřese v základech? I když je to někdo blízký? Jeho kvality se přeci nezměnily. Co je teď jinak? A tak náhle?


Když zavřu oči a snažím se celé to nacítit, mám dojem, že je to vlastně celé kvůli nedorozumění. Něco jsme si neřekli a asi měli? Očekávali jsme, že druhý to vnímá stejně, ale nevnímal? Nebo možná máme každý jiný postoj. Je tu jistá rozdílnost nebo rozdílná zkušenost. A každý bychom jednali jinak...


A pak si kladu otázku, jak moc je to zásadní a jak můžeme vzájemné důvěry znovu nabýt.. A říkám si, stejně, jako všechno... je potřeba upřímnost. Ta nejčistší a nejhlubší. I když se nám o tom nechce mluvit. I když nám to už přijde zbytečné. Důvěra je vlastně nádherná záležitost a stojí za to pro ni něco udělat. A nebo zjistit, že máme tak moc rozdílné světy, že že je důvěrou nepřekleneme. Rozhodně nemám pocit, že by bylo potřeba v nedůvěře k něčemu či někomu zůstat.


A zároveň vnímám, že naše schopnost důvěřovat se odvíjí také od toho, zda důvěřujeme sami sobě. Pokud nedůvěřujeme nikomu a ničemu, asi nevěříme my sami sobě a je dobré nalít čistého vína nejdřív do svého pohárku. Pokud mohu za sebe, řekla bych, že pohárek je dosti naplněn.

Každopádně je vlastně zajímavé sledovat, které hodnoty jsou pro nás tak zásadní, že v případě jejich narušení můžeme naprosto změnit názor, ztratit důvěru. Až do doby, kdy ale pozveme na scénu empatii, která nám pomůže tu křehkou důvěru zase nabýt nebo situaci pochopit.


To jen takové malé večerní zamyšlení...

Přeji všem krásné dny.

Nelča95 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše