• Nelča

Být v souladu sám se sebou

Honzík (4 roky) mi pár dní zpět tak jako k ránu pověděl:

Musíš být v souladu s přírodou, sama se sebou a se mnou.

A pak taky s domovem.

A já taky.

A pak budeme spokojený.

Naprosto s ním souzním. Tahle slova jsem sdílela na FB a v jednom z komentářů se objevilo... že jen vlastně člověk neví, co znamená být v souladu s tím vším...

Pro mě je tohle něco jako number one, zásadní věc, velmi důležitá... být se sebou v souladu. A tak se pokusím dát do slov, co to pro mě znamená. Ptala jsem se i Honzíka, a tak podám také jeho pohled.

Být v souladu se sebou...

Honzík: To znamená, že se na sebe nezlobíš a že jsi na sebe hodná.

Nelča: Dalo by se říct - Jít za svým srdcem. Mít se ráda. Jít nebo být se sebou v souladu znamená nejít proti sobě. Dělat to, co mě baví. Věnovat pozornost tomu, jak se cítím. Vnímat se a být v kontaktu sama se sebou. Vnímat, zda je můj život takový, jaký bych si ho přála. Vnímat, zda věnuji pozornost tomu, čemu bych si přála. Nebát se být sama sebou a být ráda sama se sebou. Být si vědoma svých stínů. Být na sebe hodná.

Když je mi ouvej, zastavím a ptám se sebe, proč se tak cítím. Hned, jak to detekuji. Mám pocit, že už mám kontrolku na autopilota. Jakmile se od sebe odpojím a mám tendenci jednat automaticky, vím to a můžu s tím něco dělat. Když ztratím sama se sebou kontakt, tak je to pro mě velký propad, poznám to. Ctím své pocity a věřím své intuici.

Být v souladu s Tebou (v našem případě pro mě s Honzíkem a pro něj se mnou)...

Honzík: Znamená to, že jsem laskavý.

Nelča: Být v souladu s Honzíkem pro mě znamená vnímat ho jako láskyplnou bytost, která dělá jak nejlépe umí. I když se mi to nezdá nebo bych dělala věci jinak. Vnímat ho jako hotového člověka a směřovat náš každý den k souhře. Abychom oba byli spokojení. Důvěřovat, že ví, co potřebuje.

Být v souladu s přírodou...

Honzík: To znamená chodit do přírody, děkovat přírodě, povídat si s ní a chovat se k ní hezky.

Nelča: Tohle je moje veliké téma. Pro mě je to to, co řekl Honzík a všechno mezi řádky/slovy. Je to moje přirozenost... jít přírodou a nebrat ji jen jako kulisu pro vypnutí hlavy. Vnímat ji. Jít a cítit velkou vděčnost ke květinám, stromům, zemi... Když mám chuť, prostě zuju boty, abych byla víc součástí (i v zimě) a v napojení. Děkovat vodě, stromům, všem bytostem. Tohle je pro mě téma snad na celou knihu, když si to tak uvědomím.. Cítím se být součástí přírody, i když jsem doma. A i v přírodě se cítím doma.


Být v souladu s domovem...

Honzík: To znamená starat se o domov. Mít ho rád a cítit se tady dobře.

Nelča: Jsem rak a my raci máme domov jako útočiště, úkryt a svůj pokojíček. Místo, kam se vždy můžu vrátit a jakmile přijdu domů, jako bych se vrátila k sobě. Je to můj prostor a je mi tu milo a bezpečno. Můj domov jako by mě zrcadlil. Jsou tu ty věci, které jsou mi blízké. Já třeba na tom stále pracuji, snažím se zjednodušit a zútulnit postupně každý kout... Přeneseně vnímám jako domov i sebe, svou duši nebo místo, odkud jsme sem na Zemi přišli. A to bych už zase zahrnula do kategorie "být se sebou v souladu".

Jakmile se člověk dotkne sám sebe, jde se sebou v souladu, pozná, že to je něco mnohem víc, než když si udělá něčím radost. Často mám pocit, že bych potřebovala obejmout celý svět. A že to snad i dokážu... Cítím velikou vděčnost, že toho celého tady a v této době mohu být součástí.

Raději končím, protože uplně cítím, jak bych se rozepisovala dál a hloubš. Tak třeba zase jindy.

Krásné dny přeji!

Nelča

432 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše