• Nelča

Proč si přečíst knížku Honzy Bicka

Aktualizováno: 11. 5. 2019Četli jste už Honzíkovu knížku Moje cesta na kole dětem? Podle nejnovějších zpráv od Pepy Zimovčáka znají Honzíkův příběh už i v Austrálii, kde Pepa se svou rytířskou družinou na silničních kolech brousil styl v minulých týdnech. Pepa tam statečně dovlekl letadlem nejen vysoké kolo, ale právě i 10 knížek, tj. pět kilo místa v batohu jen pro Honzíka. Vyprávěl tam jeho příběh, předal jeho poselství. Díky za to!

Možná Vám bude připadat, že recenze od jeho manželky nebude objektivní.

Ale no a co? Můžu Vás uklidnit, žádné peníze nejdou do mé kapsy, naopak tím podpoříte tento projekt. Je to jeho knížka a nemám potřebu se tím nijak zviditelnit. Ale ráda jeho (a vlastně i náš) příběh vyprávím, protože Vás určitě dostane.

Tedy… Knížka Moje cesta na kole dětem je o Honzově cestě životem i o tom, jak jezdil cyklotour Josefa Zimovčáka Na kole dětem. Je v ní mnoho a ještě víc úžasných a výstižných fotografií z hledáčku kamaráda Iva Dvořáka. Tohohle fotografa nepřestávám obdivovat. Už toho nafotil hodně. Vloni třeba stihnul dvě skvělé akce - zvěčnil české kluky, kteří jeli sté Giro d´Italia na koloběžkách a doprovázel borce ultramaratonce Svaťu Božáka na RAAMu. Zkrátka a jednoduše Ivoš přiblíží dokonale atmosféru knížky až k Vám do obýváku, postele, tramvaje nebo kde všude si budete tuhle knížku číst.

Pokud bych měla soudit podle recenzí a ohlasů…

Dostávám rukou psané dopisy, emaily i zprávy. Vždycky mě to potěší a zahřeje u srdce, opravdu moc. Každý si v knížce najde něco jiného. Někdo obdivuje Honzovy výkony, kdy jednou nohou najezdil stovky a tisíce kilometrů na kole. Rozhodně zaujme cyklisty a sportovce obecně.

Jiní jsou dojatí jeho láskou ke svým blízkým, k životu. Několik žen už mi psalo, jak musely po přečtení knížky jít obejmout svého muže a uvědomily si, jak jsou vděčné, že spolu mohou být. Právě ženy v ní vidí lásku a vděčnost.

Jinde zas inspiruje k tomu nelenit a nečekat na ideální dny. Jít za tím, co nás baví a láká a nehledět na to, že máme ztížené podmínky. Argument, že pokud existuje něco, co nás naplňuje, můžeme to následovat, i když máme těžší startovní pozici, než jiní. Že můžeme mít radost ze života, i když se všechno nevyvíjí tak, jak jsme si to vždycky představovali. Že každý můžeme inspirovat ostatní tím, že své slabiny a těžkosti neuchopíme jako křivdu, ale jako příležitost. Vymýšlet, co v životě ještě můžeme a nesoustředit se na to, proč nemůžeme. Pokud máte pocit, že svádíte nebo prohráváte v životě nějaký „boj“, je pro Vás jako dělaná.

Honzík píše o tom, že stále mezi námi existuje dost lidí, kterým záleží na ostatních. Možná je takových lidí vlastně víc a víc. Takoví, kteří se dokáží zvednout a jít pomáhat. Myslím, že knížka dokáže otevřít Vaše srdce a dojme Vás na mnoha místech.


Ano, přišla mi jednou i zpráva, že knížka sice hezká, ale nejlepší je na ní asi to, že je výtěžek z prodeje věnován Nadačnímu fondu Klíček. Neříkám, že oslní každého. Ale vím, že oslovila většinu. Spíš Vás chytí za srdce. Na chvíli zapomenete na všechno kolem a ponoříte se do čtení a budete se smát i brečet najednou. Honzík totiž psal fakt vtipně – což je další velký bonus téhle knihy. A přitom u toho dokázal vylíčit svůj postup nemoci, radosti i těžké dny. Dokázal vyjádřit, jak spatřil smysl života. Jak dokázal být klidný i když tušil, že život už s ním nemá velké plány. Jak se radoval. Jak se nevzdal. A jak miloval.

Vydala jsem ji za něj po jeho smrti. Věřte, šlo to úplně samo. Vlastně jsem na to nebyla vůbec sama. Mám dojem, že tím, že „patřím k němu“, mi i lidé neznámí důvěřovali a bez pochybností posílali peníze, aby knížka spatřila světlo světa. Byly to nemalé částky a celé to období, kdy knížka dostávala fyzickou podobu, mi dodnes přijde jako zázrak. Cítila jsem kolem sebe snad hmatatelně podporu. Ruce všech, kdo mě a malého, tehdy čerstvě narozeného, Honzíka drželi a pomáhali všechno zvládnout. Radost, že se nám to všem společně povedlo. Obrovský dík patří panu Martinu Leschingerovi z rodinného nakladatelství Flétna, který se knížky ujal s velkou vervou a odhodláním a strávil se mnou snad hodiny na telefonu při dolaďování detailů.

Přemýšlím, co bych Vám tak ještě řekla, proč byste si ji měli koupit…

Stojí 225 korun, to je takový střední nákup v potravinách nebo tričko ve výprodeji, které se stejně časem obnosí. V Praze možná hodina ve fitku. Oběd v restauraci, který jste si místo toho mohli uvařit jednou doma. No prostě je to na Vás, ale jsem si docela jistá, že hodnota knížky převáží její cenu. Jestli jsem Vás přesvědčila, objednávejte tady nebo mi prostě napište. Pokud jste už četli, budu vděčná za recenzi – napsat tady i dolů pod tenhle článek - děkuji.


Přečtete si knížku muže, na nějž budou kamarádi vždycky vzpomínat jako na člověka veselého, vtipného, upřímného, statečného, silného, moudrého.

Jako na někoho, kdo si nikdy nestěžoval, i když měl pádný důvod. Přečtěte si, jak vnímal život, lásku, přátelství, nemoc i smrt. Díky knize ho poznáte a stane se i Vaším dobrým přítelem, který Vám bude dodávat kuráž zmáknout každou překážku.

Krásné dny s knížkou přeje Nelča


155 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše